اولین رویارویی حزب الله با دولت لبنان

بخش هجدهم : اولین رویارویی حزب الله با دولت لبنان

اولین رویارویی حزب الله با دولت لبنان در مارس 1983 (اسفند 1361) در نزدیکی شهر بعلبک روی داد. امین جمیل، رئیس جمهور لبنان، برای سرکوب مخالفان خود تصمیم به اعزام ارتش به ضاحیه و بقاع گرفت. در این رویارویی، نیروهای حزب الله در مقابل ارتش لبنان صف آرایی کردند و مانع تحرک این نیروها و خواستار بازگشت نظامیان به پادگان هایشان شدند. اما رویارویی مهم تر، شش ماه بعد روی داد. در 22 نوامبر 1983 (1/09/1362) حزب الله لبنان از طریق برپایی یک راهپیمایی مردمی، پادگان اصلی ارتش لبنان مشرف بر شهر بعلبک معروف به پادگان شیخ عبدالله را تصرف کرد. در این راهپیمایی، زنان لبنانی زیر چادرهای خود، اسلحه حمل و وارد پادگان کردند. اما عملاً درگیری نظامی رخ نداد و نظامیان مستقر در پادیگان، به صورت مسالمت آمیز پادگان شیخ عبدالله را تحویل مقامات حزب الله دادند و پس از اقامه نماز پشت سر روحانیون حزب، این پادگان را ترک کردند.

مقامات حزب الله دلیل این کار خود را این گونه بیان کردند: «زیرا دولت لبنان ارتش را در خدمت آمریکایی ها قرار داده بود.»

بعدها برای یک دهه، این پادگان به عنوان نمادی برای حضور سپاه پاسداران در لبنان و قدرت نظامی حزب الله جلوه گر شد.

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
محمد حسین احمدی
0 #4 محمد حسین احمدی 1393-11-22 20:10
مرگ بر صهیونیست.
 
 
محمد حسین احمدی
0 #3 محمد حسین احمدی 1392-11-16 10:11
مطالب سایتتان بسیار عالی است.
 
 
توحیدباغبان طبیعت
-1 #2 توحیدباغبان طبیعت 1391-01-13 04:36
بسمه تعالی من به عنوان یک شیعه حسینی مرام عاشق رهبرم وسردارشجاع ودلیری چون سیدحسن هستم به امیدروزی که درکنارشان باکفربجنگم
 
 
عباس قربانی
+1 #1 عباس قربانی 1390-09-18 04:02
بسمه تعالی:
من بعنوان یک بچه حزب اله عاشق حزب اله لبنان هستم و فدایی حاج سید حسن میباشم و امید دارم روزی در رکاب سید حسن و امام خامنه ای قدس را آزاد کنیم انشاء اله به امید آن روز
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir