بداخلاقی و فشار قبر

فشار قبر

به رسول خدا صلی الله علیه و اله خبر دادند که سعد بن معاذ فوت کرده است. پیغمبر صلی الله علیه و اله با اصحاب از جای برخاستند و با دستور حضرت، سعد را غسل دادند. پس از انجام مراسم غسل و کفن، او را در تابوت گذاشته، برای دفن حرکت دادند.

در تشییع جنازه، پیغمبر صلی الله علیه و اله پا برهنه و بدون عبا حرکت می کردند. گاهی طرف راست و گاهی طرف چپ تابوت را می گرفتند تا نزدیک قبر سعد رسیدند.

حضرت خود داخل قبر شد و او را داخل قبر گذاشتند و دستور دادند سنگ و آجر و وسایل دیگر را بیاورند، سپس با دست مبارک خود، لحد را ساختند و خاک بر او ریختند و در آن خللی دیدند، پس آن را برطرف کردند و فرمودند:

من می دانم این قبر به زودی هنه و فرسوده خواهد شد؛ اما خداوند دوست دارد هر کاری که بنده اش انجام می دهد محکم باشد.

در این هنگام مادر سعد کنار قبر آمد و گفت:

سعد! بهشت بر تو گوارا باد.

3.jpg

رسول خدا صلی الله علیه و اله فرمودند: مادر سعد، ساکت باش! با این جزم و یقین از جانب خداوند حرف نزن! اکنون سعد گرفتار فشار قبر است و از این امر آزرده است، سپس از قبرستان برگشتند.

مردمی که همراه پیامبر صلی الله علیه و اله بودند عرض کردند: یا رسول الله صلی الله علیه و اله! کارهایی که برای سعد انجام دادید نسبت به هیچ کس انجام نداده بودید، شما با پای برهنه و بدون عبا جنازة او را تشییع فرمودید. رسول خدا صلی الله علیه و اله فرمودند: ملائکه نیز بدون عبا و کفش بودند و من نیز از آنان پیروی کردم.

عرض کردند: گاهی طرف راست و گاهی طرف چپ تابوت را گرفتید.

حضرت فرمودند: چون دستم در دست جبرئیل بود و او هر طرف را می گرفت من هم می گرفتم. عرض کردند: یا رسول الله صلی الله علیه و اله! بر جنازه سعد نماز خواندید و با دست مبارک تان او را در قبر گذاشتید و قبرش را با دست خود درست کردید، باز هم می فرمایید فشار قبر سعد را گرفت؟!

حضرت فرمودند: آری! سعد در خانه بداخلاق بود. فشار قبر به خاطر همین است.

انسان دوزخی

ابودردا می گوید: به پیامبر صلی الله علیه و اله عرض شد که فلان زن روزها روزه می گیرد و شب ها به عبادت می پردازد؛ ولی بدخلق است و همسایگانش را با زبانش می آزارد.

پیامبر صلی الله علیه و اله فرمودند: خیری در او نیست و اهل دوزخ است.

شرط ازدواج

عین بن بشار می گوید: به امام رضا علیه السلام نامه نوشتم فامیلی دارم که به خواستگاری آمده است؛ ولی بداخلاق است.

حضرت فرمودند: اگر بداخلاق است به او همسر ندهید.

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir