توبه موجب سبقت فاسق از راهب

توبه موجب سبقت فاسق از راهب

شخصی با خانواده اش در کشتی سوار بودند که کشتی شان میان دریا شکست، همة آن ها غرق شدند به جز زن او که بر تخته ای سوار شد و در جزیره ای افتاد و اتفاقاً با مرد راهزن فاسقی که از هیچ گناهی فروگذار نمی کرد، برخورد نمود. راهزن چون نظرش بر آن زن افتاد، خواست که با او زنا کند؛ اما دید آن زن از ترس می لرزد. مرد فاسق پرسید: چرا ناراحتی و برای چه می لرزی؟ گفت: از خداوند خود می ترسم؛ زیرا هرگز مرتکب این عمل بد نشده ام.

مرد گفت: تو هرگز چنین گناهی نکرده ای و از خدا می ترسی، پس وای بر من که عمری در گناهم!

این را بگفت و دست از سر زن برداشت و بدون این که کاری انجام دهد به سوی خانة خود به راه افتاد. او تصمیم گرفت توبه کند و دست از گناه و معصیت بکشد.

وقتی به سوی خانه اش می رفت، در راه به راهبی برخورد کرد و با او همسفر شد، چون کمی راه رفتند هوا بسیار گرم و سوزان شد. راهب به جوان گفت: آفتاب بسیار گرم است، دعا کن خدا ابری بفرستد تا بر سر ما سایه افکند.

45.jpg

آن جوان گفت: من نزد خدا دارای کار خیر و حسنه ای نیستم و آبرو و اعتباری ندارم؛ بنابراین جرئت نمی کنم حاجتی از خداوند طلب نمایم.

راهب گفت: پس من دعا می کنم و تو آمین بگو. چنین کردند و بعد از اندک زمانی ابری بالای سر آن ها پیدا شد و آن دو در سایه می رفتند. مدتی با هم رفتند تا به دو راهی رسیدند و راهشان از هم جدا شد، جوان به راهی رفت و راهب به راه دیگر و آن ابر بالای سر جوان ماند و با او می رفت و راهب در آفتاب ماند. راهب رو به جوان کرد و گفت: ای جوان! تو از من بهتر بودی؛ چرا که دعای تو مستجاب شد و دعای من به درجة اجابت نرسید، بگو بدانم چه کرده ای که مستحق این کرامت شده ای؟

جوان جریان خود را نقل کرد.

راهب گفت: چون از خوف و ترس خدا توبه کردی، گناهان گذشتة تو آمرزیده شده است، پس سعی کن بعد از این خوب باشی.

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir