توبه خيانت كننده به اسلام

توبه خيانت كننده به اسلام

رسول خدا صلی الله علیه و اله در جریان قریظه، به خاطر خیانتی که یهودیان به اسلام و مسلمانان کردند، تصمیم گرفتند کار آن ها را یکسره کنند. یهودیان از پیامبر صلی الله علیه و اله خواستند ابولبابه را پیش آن ها بفرستد تا با او مشورت کنند.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله فرمودند: ابولبابه! برو.

ابولبابه نیز از دستور آن حضرت اطاعت کرد و با آن ها به مشورت نشست؛ اما او بر اثر روابط خاصی که با یهودیان داشت، منافع اسلام و مسلمانان را در مشورت رعایت نکرد و جمله ای را گفت که آن جمله به نفع یهودیان و به ضرر مسلمانان بود.

وقتی از جلسه بیرون آمد، احساس کرد خیانت کرده است.

وقتی به خانه آمد، یک ریسمان از خانه برداشت و با خویش به مسجد پیامبر برد و خود را محکم به یکی از ستون های مسجد بست و گفت: خدایا تا وقتی توبة من قبول نشود، هرگز خودم را از ستون مسجد باز نخواهم کرد. گفته اند دخترش او را فقط برای خواندن نماز، قضای حاجت یا خوردن غذا از ستون باز می کرد و دوباره می بست و مشغول التماس و تضرع می شد و می گفت:

خدایا! غلط کردم، گناه کردم، خدایا! به اسلام و مسلمانان خیانت کردم، خدایا! به پیامبر تو خیانت کردم، خدایا! تا وقتی توبة من قبول نشود در همین حال خواهم ماند تا بمیرم.

این خبر به رسول اکرم صلی الله علیه و اله رسید. حضرت فرمودند: اگر پیش من می آمد و اقرار می کرد، نزد خدا برایش استغفار می کردم؛ ولی او مستقیم نزد خدا رفت و خداوند خودش به کار او رسیدگی خواهد کرد. شاید دو شبانه روز یا بیشتر از این ماجرا نگذشته بود که ناگهان بر پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله در خانة ام سلمه وحی نازل شد که توبة این مرد قبول است.

پس از آن پیامبر صلی الله علیه و اله فرمودند: ای ام سلمه! توبة ابولبابه پذیرفته شد. ام سلمه عرض کرد: یا رسول الله صلی الله علیه و اله! اجازه می دهید من این خبر را به او بشارت بدهم؟ حضرت فرمودند: مانعی ندارد.

اتاق های خانة پیامبر صلی الله علیه و اله هر کدام دریچه ای به سوی مسجد داشت و آن ها را دور تا دور مسجد ساخته بودند. ام سلمه سرش را از دریچه بیرون آورد و گفت: ابولبابه! بشارتت بدهم که خدا توبة تو را قبول کرد. این خبر سريعاً در مدينه پخش شد، مسلمانان به داخل مسجد ریختند تا ریسمان را از او باز کنند؛ اما او اجازه نداد و گفت: من دلم می خواهد پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله با دست مبارک خودشان این ریسمان را باز کنند.

36.jpg

نزد پیامبر صلی الله علیه و اله آمدند و عرض کردند: یا رسول الله صلی الله علیه و اله! ابولبابه چنین تقاضایی دارد، پیامبر به مسجد آمدند و ریسمان را باز کردند و فرمودند: ای ابولبابه! توبة تو قبول شد و مصداق آیه: «یحب التوابین و یحب المتطهرین» گردیدی.

الان تو حالت آن بچه ای را داری که تازه از مادر متولد شده است، دیگر لکه ای از گناه در وجود تو نمی توان پیدا کرد.

ابولبابه عرض کرد: یا رسول الله صلی الله علیه و اله! می خواهم به شکرانة این نعمت که خداوند توبة من را پذیرفت، تمام ثروتم را در راه خدا صدقه بدهم. پیامبر صلی الله علیه و اله فرمودند: این کار را نکن.

گفت: یا رسول الله صلی الله علیه و اله! اجازه بدهید دو ثلث ثروتم را به شکرانة این نعمت صدقه بدهم.

ایشان فرمودند: نه! گفت: اجازه بدهید نصف ثروتم را بدهم. حضرت صلی الله علیه و اله فرمودند: نه! عرض کرد: اجازه بفرمایید یک ثلث آن را بدهم. حضرت صلی الله علیه و اله فرمود: مانعی ندارد.

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir