حكاياتي در باب لزوم توجه به حيوانات

تغذیة حیوانات

روزی امام حسن علیه السلام هنگام غذا خوردن برای سگی که نزدیک ایشان ایستاده بود، چند لقمه غذا انداخت. کسی پرسید: یابن رسول الله صلی الله علیه و اله! اجازه می دهید سگ را دور کنم؟

حضرت صلی الله علیه و اله فرمود: به آن حیوان کاری نداشته باش. من از خدایم حیا می کنم که جانداری به غذای من نگاه کند و من به او غذا ندهم و برانمش.

تقدیم سگ در غذا

عبدالله بن جعفر به قصد ملکی که داشت از خانه بیرون رفت و به نخلستانی وارد شد که در آن غلامی سیاه، کار می کرد، در همان لحظه غذای غلام را آوردند. در این هنگام سگی وارد نخلستان شد و نزدیک غلام آمد. غلام گرده نانی را به طرف او انداخت. سگ آن نان را خورد، سپس دومی و سومی را انداخت و سگ خورد و عبدالله نگاه می کرد.

پرسید: ای غلام! روزانه غذایت چه اندازه است.

پاسخ داد: همان مقداری که دیدی (سه گرده نان).

عبدالله پرسید: پس چرا این سگ را بر خود ترجیح دادی؟

غلام گفت: این سگ از راه دوری آمده است، دوست نداشتم او را ناامید کنم.

عبدالله پرسید: امروز را چه می کنی؟

گفت: امروز گرسنه می مانم.

عبدالله بن جعفر گفت: همانا این غلام از من بخشنده تر است، سپس نخلستان و غلام و متعلقات آن را خرید و غلام را آزاد کرد و نخلستان را به او بخشید.

نگهبان سگ

پیامبر صلی الله علیه و اله در غزوه فتح مکه از مدینه عازم مکه بودند، ایشان در یکی از محل های بین راه، ماده سگی را دیدند که مشغول شیر دادن به توله هایش بود و چون حیوان از لشکر ترسیده بود پارس کرد.

پیامبر صلی الله علیه و اله به یکی از سپاهیانش فرمود همان جا بایستد تا کسی از سپاه آن حیوان و توله هایش را اذیت نکند.

وسیلة نجات

شخصی، یکی از نیکان را که از دنیا رفته بود، در خواب دید و از او احوال پرسی کرد. گفت: وقتی مرا در برابر عدل پروردگار قرار دادند به من خطاب شد: آیا می دانی چه باعث شد که تو را آمرزیدم؟ گفتم: برای عمل صالح! خطاب شد: نه.

گفتم: برای اخلاص من! خطاب شد: نه. هر چه گفتم، جواب منفی بود.

عرض کردم: خدای من! پس چه چیز موجب آمرزش من شد؟

خطاب رسید: آیا به یاد داری روزی در یکی از کوچه های بغداد عبور می کردی و دیدی که سرمای شدید، گربة کوچکی را ناتوان کرده و او به دیوارها پناهنده شده است، پس به او مهربانی کردی و او را به خانه آوردی و از سرما حفظ کردی؟

گفتم: به یاد دارم.

خطاب شد: چون به آن گربه مهربانی کردی، مشمول رحمت خداوند شدی.

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir