ضعف شيطان و غفلت از اعمال

ضعف شیطان

پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله فرمودند: شیطان را دیدم که ضعیف و درمانده شده بود.

گفتم: ای دشمن خدا! این ضعف تو از چیست؟

گفت: ای محمد! این ضعف و درماندگی من از چهار چیز است؛ هر کس یکی از این چهار عمل را انجام دهد، چنان گداخته می شوم همچون نمک در آب یا شمع در آتش.

1ـ آواز اسب غازیان (و رزمندگان) در صف جهاد با کافران؛

2ـ آواز مؤذنان هنگام اذان؛

3ـ کسب روزی حلال به شرط شریعت و مقتضای ایمان؛

4ـ گفتار بنده ای که می گوید: اعوذ بالله من الشیطان الرجیم.

5.jpg

غفلت از كيفيت اعمال

از عطای سلمی ـ که یکی از مشاهیر اهل حال است ـ نقل کرده اند که او در اوایل، نساجی می کرد.

روزی یک پارچه درست کرد که به اعتقاد خودش در نهایت محکمی و بی هیچ عیبی بود. پارچه را نزد بزازان برد که بفروشند. آن ها قیمتی کمتر از قیمت عطای سلمی برای پارچه قرار دادند. و عیب هایی گرفتند که هیچ یک از عیب ها در او پیدا نبود.

عطا که این را می شنود. شروع می کند به گریه کردن، بزاز از گفتة خود پشیمان می شود و از او عذرخواهی می کند و می گوید هر قیمت که بگویی می دهم.

عطا می گوید: گریة من از کمی قیمت نیست؛ بلکه از این است که با وجود سعی و تلاش، پارچه ام معیوب است و من از عیب های آن غافل بوده ام، شاید عمل های من نیز مثل این پارچه معیوب باشد و من از آن غافل باشم.

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir