عسل شفابخش‌


عسل شفابخش‌

محققان به تازگي دريافته‌اند ماليدن عسل روي زخم افراد ديابتي مي‌تواند از قطع شدن عضو عفوني شده جلوگيري كند. اين تنها يكي از خواص اين ماده طبيعي شفابخش است.
عسل تركيبي از قندها (فروكتوز و گلوكوز و...)، ويتامين‌هاي ب6، ث، تيامين، نياسين، ريبوفلاوين، اسيد پانتوتنيك، كلسيم، مس، آهن، منيزيم، منگنز، فسفر، پتاسيم، سديم و روي است
اين معجون تندرستي داراي آنتي‌اكسيدان‌هاي زيادي است و در قرآن كريم هم از آن به عنوان ماده‌اي شفابخش براي درمان بيماري‌ها ياد شده است.

5.jpg

عسل بر ضد ميكروب‌ها

عسل به علت كم بودن رطوبت و فعاليت آب آن، مانع رشد قارچ و به خصوص باكتري‌ها مي‌شود. جالب اينجاست كه حتي در صورت رقيق شدن عسل با آب، به دليل وجود آنزيم گلوكوز اكسيداز؛ پراكسيد هيدروژن آزاد شده و اثر ضدميكروبي عسل از بين نمي‌رود.
بر اساس مطالعه‌اي عسل جهت درمان عفونت پوستي بعد از سزارين يا هيستركتومي هم به كار رفته و باعث بهبود سريعتر و عوارض كمتري شده. در حالي كه دانشمندان هنوز در مورد خواص درماني عسل در حال بررسي و تحقيق هستند، برخي از شركت‌ها، در حال ساختن تيوپ‌هايي محتوي عسل استريل شده و باندهاي آغشته به عسل استريل شده براي كاربرد عسل در مداواي زخم‌ها هستند. البته محققان هشدار مي‌دهند مردم براي مداواي زخم خود از مغازه‌ها عسل نخرند چون قرار گرفتن در دماي گرم و نامناسب، خواص ضدباكتري آن را احتمالا از بين برده و اين افراد بايد تحت مداواي پزشك متخصص قرار گيرند.

درمان گرفتگي رگ‌هاي خوني‌

مصرف روزانه 4 قاشق عسل از گرفتگي رگ‌هاي خوني جلوگيري مي‌كند. به گفته محققان در نشست سالانه انجمن شيميدانان آمريكا، كسي كه روزانه 4 قاشق عسل مصرف كند، از خواص آنتي‌اكسيداني عسل بيشتر بهره خواهد برد. آنتي‌اكسيدان ماده‌اي است كه از بافت‌هاي بدن در مقابل راديكال‌هاي آزاد محافظت كرده و از گرفتگي رگ‌هاي خوني جلوگيري مي‌كند.

داروي زخم‌معده‌

عسل به دليل غلظت بالايش مي‌تواند در معده با اسيد مخلوط شده و غلظت آن را كم كند. در ضمن گروهي از محققان متوجه شدند كه عسل خاصيت ضد باكتريايي دارد.

درمان آلرژي‌

تحقيقات نشان داده استفاده از عسلي كه از گل‌هاي يك منطقه تهيه شده مي‌تواند آلرژي فصلي (كه در اثر گرده گياهان ايجاد مي‌شود) را در ساكنين آن منطقه درمان كند. محققان علت را به وجود گرده‌هاي گل در عسل نسبت مي‌دهند. در ضمن به تجربه مشخص شده كه خوردن مخلوط ليمو ترش و عسل در آب ولرم مي‌تواند به تسكين گلودرد و كاهش التهاب آن كمك كند.

عليه سرطان‌

با توجه به نتايج به دست آمده از تحقيقات عسل داراي ماده آنتي‌اكسيداني به نام پلي فنول است كه مي‌تواند به پيشگيري از تخريب بافت كولون (كوليت) كمك كند.
در ضمن اين ماده جمعيت باكتري‌هاي مفيد روده را هم زياد كرده و به اين وسيله موجب تقويت سيستم ايمني بدن، كمك به هضم، كاهش كلسترول و پيشگيري از سرطان روده بزرگ مي‌شود.

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
رامین
-1 #2 رامین 1390-12-19 21:10
عسل یک ماده ارزشمند است که زنبور های عسل هنگامی که حضرت ابراهیم را در اتش انداختند زنبورهای عسل با دهان خو از دریا اب اوردند تا اتش نمرودی را خاموش کنند به همین دلیل لعاب دهنشان عسل شد
 
 
shafiq amiri
0 #1 shafiq amiri 1388-10-15 19:19
salam wa khastah nabashid khadmati shama dasdandarkarani in side.
khily tashakoriii frawan az atilaaati ki dar akhtiyari ma gozashtid.


16sala/afghanis tan/az UK. c:)
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir