اعمال شب قدر


اعمال شب قدر
اعمال بسیاری بر این شب عزیز وارد شده است که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم :

غسل
غسل، از يك سو عبادت است، چون مي بايست به نيت تقرب و اطاعت خداوند انجام شود و از سوي ديگر نظافت و بهداشت مي باشد، چون با شست و شوي بدن، هر مؤمني خود را براي حضور در مجامع عمومي و ملاقات سالم و جاذب با اهل ايمان آماده و منظم مي گرداند.

احيا و شب زنده داري
احيا، بيداربودن و «شب هاي قدر» را با عبادت سپري نمودن، از تكاليف ديگر در اين شب ها مي باشد. باري، شب زنده داري با عبادت و دعا، وظيفه اي براي همه شب هاي «قدر» است. اما امام حسن عسكري(ع) فرموده: فلا يفوتك احيا ليله ثلاث و عشرين: اگر نتوانستي در شب هاي ديگر احيا داشته باشي، سعي كن احيا و شب زنده داري شب بيست و سوم را از دست ندهي.
امام باقر(ع) نيز، فرموده است: هر كس «شب قدر» را احيا بدارد، خداوند مهربان گناهان او را مي آمرزد...
اما نكته بسيار مهمي كه درباره «احيا» بايد مورد توجه باشد، اين است كه، اولاً: شب را تا سپيده صبح به عبادت و دعا بگذرانيم: ثانياً: «به بيداري چشم» قناعت نكنيم، زيرا آنچه داراي اهميت فوق العاده است، «بيداري دل» و آگاهي و بصيرتي است كه انسان را در محضر الهي و قرآن كريم و فرشتگان آسماني، مؤدب و منظم و لايق گرداند.
زيرا، فرشتگان آسماني كه به زمين نزول مي كنند، طبق روايت نخست به محضر حضرت صاحب الامر(ع) شرف حضور مي يابند، تا علاوه بر سلامت آفريني در «شب قدر» يا سلام رساني به بندگان پيام «الله» را به «حجه الله (ع)» ابلاغ دارند و طبيعي است اگر «حجه الله(ع)» از وضع «عبادالله» رضايت و خرسندي داشته باشد، وضع تقدير و سرنوشت سال آينه «عبادالله» از جانب «الله»، وضع بهتر و سعادتمندانه تري خواهد بود.

 
shabe-ghadr.jpg


قرآن به سر گرفتن

تكليف ديگر «شب هاي قدر» ، قرآن به سر گرفتن است. مؤمنان روزه گرفته، در ماه خدا و خانه خدا، كتاب خدا را گشوده، به سر گرفته و آن را شفيع خود قرار مي دهند. آنها به محتواي قرآن مي انديشند، به آغوش آن پناه مي برند و با قرآن پيوند و پيمان مجدد برقرار مي نمايد، تا با معارف نوراني آن، همه زواياي زندگي خويش را نوراني و متعالي گردانند.
امام صادق(ع) فرموده است: براي شب هاي(قدر) قرآن كريم را جلوي خود قرار دهيد، آن را بگشاييد و بخوانيد: «اللهم اني اسئلك بكتابك المنزل، و ما فيه و فيه اسمك الاكبر، واسمائك الحسني، و ما يخاف ويرجي، ان تجعلني من عتقائك من النار.»

نماز و دعا
نمازي در شب قدر وارد شده كه در آن يك بار حمد و هفت بار «قل هوالله احد» خوانده مي شود و بعد از پايان نماز هفتاد بار ذكر «استغفرالله و اتوب اليه» گفته مي شود و سپس حوائج از خدا خواسته مي شود.
صد ركعت نماز و خواندن دعاهايي كه در بين آن وارد شده از مهمترين امور مهم است. زيرا مضامين آن برآمده از سينه ائمه اطهار(ع) كه عالمان به خداوند هستند. در اين ادعيه علوم گرانبهايي است كه به جز پيامبران و جانشينان آنان كسي از آن آگاه نيست. دانش هايي از قبيل علم به خدا و صفات جمال و جلال و نام هاي نيك و مراتب فضل و حكم عدل و مقتضاي كار ادب مناجات با خداوند متعال.
لازم است در خلال خواندن اين ادعيه زنده دل بوده و با توجه آن را بخواند و اگر بتواند از آنچه مي گويد، تأثير پذيرفته و اين مطلب را نيز در دعايش بخواهد، بايد به او تبريك گفت. زيرا اگر اين ادعيه ثواب و پاداشي از جانب خدا نداشته و فقط مضامين آن در انسان مؤثر باشد، عاقل بايد روح و جان خود را براي به دست آوردن آن فدا كند،چه رسد به اين كه خداوند براي هر حكم و حتي هر حرفي از آن جواب و نوري آماده كرده است كه جهانيان نمي توانند قيمتي بر آن بگذارند. همچنين بايد درباره معني كلماتي كه مي گويد تأمل كرده و آن را درك كند و اگر اين مقدار نيز نمي تواند بهتر است به جاي خواندن اين دعاها بر مصيبت خود و مجازات خدا به خاطر آن، گريه كرده و بگويد: «انا لله و انا اليه راجعون» ، چه مصيبت و چه مجازات بزرگي؛ درباره اهل آخرت، در حديث قدسي آمده است: «دعاي آنان در نزد خداوند بالا رفته و كلام آنان را مي شنود. فرشتگان به واسطه آنان خوشحالي مي كردند... پروردگار به اندازه اي دوست دارد دعاي آنان را بشنود كه مادري فرزند را.»
بنابراين اي فقير در مورد دعايي كه بدون حضور قلب مي خواني، انصاف بده. آيا دوست داري، در حالي كه خدا مي بيند كه زبانت او را خوانده و دلت با دنيا سخن مي گويد، دعايت به خداوند برسد دنيايي كه درباره آن آمده است كه دشمن خدا و دوستان اوست .
- خواندن دعاي گشودن قرآن و قرآن را روي سر گذاشتن، به اين نيت كه عقل و انديشه او با اين عمل تقويت شده و با دانش هاي قرآن كامل شود و نور عقل با نور قرآن ضميمه شود و ساير نيت هايي كه مناسب با اين عمل است.
- زيارت امام حسين (ع) با بعضي از زيارت هايي كه وارد شده است.
- خواندن سوره روم، عنكبوت و دخان در شب بيست و سوم.
- خواندن دعاهايي كه در اين شب ها وارد شده است، به ويژه دعايي كه سيد از بعضي از كتاب هاي كهن نقل كرده و اول آن چنين است: «اللهم ان كان الشك في ان ليله القدر فيها او فيما تقدمها واقع فانه فيك و في وحدانيتك و تزكيتك الاعمال زائل، خداوند اگر در اين شب قدر، امشب يا شب هاي پيش از آن است، شكي هست، ولي در مورد يكتايي تو اين كه اعمال را پاكيزه مي نمايي، شكي نيست.» و اگر توانست معني از بين رفتن شك در خدا و يكتايي او را بفهمد، همين پاداش براي عبادت آن شب براي او كافي خواهد بود.
دعاي كوچكي كه از امام سجاد(ع) روايت شده و اول آن «يا باطنا في ظهوره» است. دعايي كه در يكتادانستن خداوند كامل است و اگر وجود ائمه(ع) هيچ نفعي نداشت، مگر همين كه با اين گونه دعاها پرده از يكتايي خدا برداشته، و ما را از اين مطلب آگاه كردند. لازم بود مؤمن تمام وجودش را فداي اين عمل آنان نمايد. و حتي فداكردن تمام وجود خود را ناچيز شمرده و خود را ناتوان از اداي شكر نعمت هاي آنان ببيند.
ساعتي از شب را مخصوص مراقبت قرار داده، و در آن ساعت علم پروردگارش را به بدحالي او و قدرتش را بر نجات دادن او و فضل و بخشش و كرم او را درنظر گرفته و سپس با اميدواري بر در بخشش و كرم او چشم دوخته و در انتظار رحمت و بخشش او باشد.

 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
امیر حسین رحمانی
+1 #5 امیر حسین رحمانی 1393-07-28 19:26
سلام
چه مقاله خوبی
 
 
مجتبی کلانتری
+2 #4 مجتبی کلانتری 1393-05-04 05:44
با سلام
آیا قران به سر گرفتن را احادیثی از امامان بیان کرده اند؟
احادیث موجود را لطفا بیان کنید
-----------
پایگاه جامع عاشورا: دوست گرامی شما میتوانید به مفاتیج الجنان، بخش اعمال شب قدر مراجعه فرمایید. اسناد و روایات در آنجا به طور کامل ذکر شده است.التماس دعا
 
 
علیرضا احمدآبادی
+2 #3 علیرضا احمدآبادی 1392-05-12 12:20
باتشكر ازمطالب مفیدتان درادامه مسیر موفق باشید
 
 
محمد دهقان
+4 #2 محمد دهقان 1388-06-19 16:28
سلام
از این که به وبلاگ من سر زده بودین ممنونم
راستی میشه راهنمایی کنیین که مجموعه سخنرانی های استاد دکتر رفیعی را از کجا تهیه کنم ؟ ممنون خواهم شد اگر این لطف را داشته باشین
یا حق
 
 
ج-افشار
+2 #1 ج-افشار 1388-06-19 06:20
امشب اشکم نذر حیدر می شود


چشمم از مظلومیش تر می شود


باز امشب نوبت غم می رسد


نوبت اندوه قلبم می رسد


التماس دعا............ ..
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir