حوریان بهشتی


حوریان بهشتی :


از مهمترین اسباب آرامش خیال و انس و نشاط در زندگی ، داشتن همسری مناسب و از هر نظر صاحب کمالات است ، وجود چنین همسری در زندگی انسان ، خواه نسبت به مرد باشد یا زن ، می تواند تحمل همه مشکلات را بر او آسان سازد و به زندگی او شادابی و شیرینی و سرور و نشاط بخشد و به عکس نداشتن چنین همسری ( یا داشتن همسری نا مناسب ) کافی است که شهد شیرین زندگی را در کام انسان تلخ کند ، هر چند وسایل دیگر از هر نظر برای او آماده باشد .

به تعبیر دیگر همسران مناسب و صاحب کمال و فضیلت و مهربان تنها مایه لذت جسم نیستند ، بلکه اساس لذت روحانی را نیز تشکیل می دهند . در آیه 25 سوره بقره از آن همسران به « همسرانی پاک و پاکیزه » یاد شده است ؛ پاک بودن آنها مفهوم جامعی دارد که هم نقایص و آلودگی های جسمی و خلقی را شامل می شود و هم آلودگی ها و نقایص معنوی و خلقی را و مهمترین شرط یک همسر خوب در واقع همین مساله پاکی اوست .

در جایی دیگر ( آیه 56 و 58 سوره الرحمن ) در این مورد می فرماید :

« در باغهای بهشتی زنانی هستند که جز به همسرانشان عشق نمی ورزند و هیچ انس و جن با آنها تماس نگرفته است ... آنها همچون یاقوت و مرجانند . »

3.jpg

در قرآن مخصوصا روی زیبایی چشمان آنها تکیه شده است و این به آن خاطر است که بیشترین زیبایی انسان قبل از هر چیز و بیش از هر چیز در چشمان اوست . همچنین سفیدی تمام اندام نیز از دیگر ویژگی های آنهاست ؛ در واقع این تعابیر سمبلی برای زیبایی تمام جسم و جان آنهاست.

ضمنا باید توجه داشت که این تعابیر هم بر مذکر و هم بر مونث اطلاق می گردد لذا مفهوم گسترده ای دارد که همه همسران بهشتی را شامل می شود ؛ همسران زن برای مردان با ایمان و همسران مرد برای زنان مومن .
 
همچنین در آیه 22 سوره واقعه « لؤلؤ » به معنی مروارید پنهان در صدف است که به هنگام خارج شدن از صدف زیبایی و شفافیت و جذابیت فوق العاده ای دارد ، تشبیه « حورالعین » به عبارت « لؤلؤ مکنون » اشاره ای به لطافت و زیبایی بی حد آنها دارد و نیز ممکن است اشاره به این معنی باشد که آنها کاملاً از چشم دیگران مستورند ، نه دستی به آنها رسیده و نه حتی چشمی بر آنها افتاده است . البته به قول عده ای مفسران همسران بهشتی چنان زیبا هستند که چشم از دیدنشان حیران خواهد شد . آنها تنها چشم به همسرانشان دوخته اند و به غیر آنها عشق نمی ورزند و علاقه ای ندارند ؛ نگاهشان کوتاه ، یعنی مخصوص همسرانشان است و این بزرگترین امتیاز همسر است که جز به همسرش نیندیشد و به غیر او علاقه نداشته باشد .

همچنین « کَواعِب » که در توصیف زنان بهشتی یکبار در قرآن مجید در سوره نباء آمده است جمع « کاعب » به معنی دوشیزه کم سن و سال است و از ماده « کعب » در اصل به معنی برآمدگی پشت پا است و در اینجا اشاره به کسی است که تازه برآمدگی سینه او آشکار شده و این در آغاز جوانی است .

در این مورد این احتمال نیز داده شده که اشاره به دوران بلوغ جسمانی است که تمام بدن شروع به رشد سریع تری می کند .

به این ترتیب همسران بهشتی جامع تمام امتیازات و زیبایی ها و حسن ظاهر و باطن و فضایل جسمانی و روحانی و اخلاقی هستند و آنچه خوبان همه دارند آنها تنها دارند .

یکی از بزرگترین و سرکش ترین غرائض انسان همین میل به جنس مخالف است که در این دنیا همین میل عده بسیاری را از رستگاری به بیراهه کشانده است .
خداوند حکیم اگرچه این تمایل را با قرار دادن زنان و مردان در زمین تا حدودی آرام ساخته است اما این میل به سن خاصی اختصاص ندارد ؛ از ابتدای جوانی آغاز می شود و تا پایان عمر ادامه خواهد داشت . بنابراین خداوند متعال ارضای این نیاز را نیز در آخرت به بهترین شکل ممکن برای انسانها فراهم کرده است و به زنان و مردان مومن وعده چنان همسرانی را داده است که شاید در این دنیا نصیب هیچ کسی نشده باشند و یا حتی اصلا به آن توصیفات وجود نداشته باشند .

 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
f
0 #11 f 1393-10-07 18:23
:-) :-* خیلی جالب بود خوسم امد
 
 
محمدحسین بهادر
+1 #10 محمدحسین بهادر 1392-01-27 21:25
سلام میخواستم ببینم میشه این مطالب را کپی کرد و ازش استفاده کرد
لطفا جواب بدین
---------
پایگ اه جامع عاشورا : بله. التماس دعا
 
 
divar
+1 #9 divar 1390-08-23 16:04
سلام
من یک کنفرانس در مورد مقایسه ویژگی زنان مومن با زنان بهشتی دارم خواستم ازتون خواهش کنم اگه مطلبی پیدا کردید برای من بفرستید.
 
 
محمدرضا
+1 #8 محمدرضا 1390-08-11 17:28
خیلی خوب بود.
 
 
محمدرضا
-1 #7 محمدرضا 1390-08-11 17:27
کاملا جالب و قابل درک بود.ممنون از شما
 
 
azar
-1 #6 azar 1390-06-31 05:56
jaleb bod lotfan az in dastanha vasam emil konid:-*
 
 
سجاد
+1 #5 سجاد 1390-01-28 05:53
عالی است
 
 
coma
+1 #4 coma 1389-11-27 08:09
برام میشه چن تا از این موارد حوری جدید یا داستانهایه جالب به ایمیلم سند کنید.
ممنون میشم ازتون.
 
 
coma
+2 #3 coma 1389-11-27 08:07
:Pm
خیلی جالب بود
ولی بیشتر در این موردین مسائل مطالب بذارید.:-*
کاش داستانم در این باره میگفتین که چه جوری حوری شکل گرفت ..از این جور داستانا.


با سپاس..ممنون از وبلاگتون.
 
 
حسین
-1 #2 حسین 1388-10-10 15:01
بسیار مفید
 
 
سينا
-2 #1 سينا 1388-06-08 11:24
جالب بود.
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir