آمادگي براي زيارت امام رضا (ع)

بخش دوم از سلسله مقالات گوهر دیدار :

شايسته است در يك چنين سفر روحاني و معنوي به كيفيت زيارت خويش و حسن انجام آن، توجه و دقت كافي نماييم، كه اين امر در ميزان ثواب و پاداش تاثير بسزايي دارد . همچنان كه مراتب آداب ظاهري و تدارك لوازم سفر بوده و هستيم، با دقت بيشتري مواظب حالات باطني و آثار روحي و شرايط مقبوليت آن نيز باشيم .

اينك به برخي از آن عوامل و آداب اشارت مي‌نماييم :

17.jpg

خلوص نيت :

عمل آدمي ظاهري دارد و باطني ،كه ظاهراً آن اگر با باطني درست و نيتي خالص توام نباشد، از ارزش و اعتبار ساقط مي‌شود. قرآن كريم مي‌فرمايد :

« قل كل يعمل علي شاكلته» (1)

(‌اي رسول ما بگو هر كس بر اساس شاكله ونيتش كار مي‌كند )

و رسول خدا، صلي الله عليه و آله، هم فرموده است :

« إنما الأعمال بالنيات » (2)

( همانا اعمال انسان وابسته به نيت‌هاي آن است )

پس هر چه نيت خود را در زيارت خالصتر كنيم و كمتر با انگيزه‌هايي چون گردش و تفريح و مسافرت چند روزه با دوستان و ... آميخته نماييم، از اجر و پاداش بيشتري برخوردار خواهيم بود .

حضرت رضا عليه السلام فرمود :

« هر كس مرا آگاهانه و خالصانه زيارت كند، ... خداوند او را در مقامات والاي بهشت برين همنشين و رفيق ما خواهد ساخت .» (3)

پس بايد بكوشيم و تا آنجا كه مي‌توانيم نيت‌هاي خود را براي زيارت مولايمان خالص و استوار سازيم و تنها به قصد او، روي به درگاهش آوري و قدم به آستانش نهيم .

به راستي، در اين بازار متاع خالص مي خرند . در اين ميهماني صفاي باطن ميخواهند . خوشا بر احوال آنان كه با نيتي صاف و خالص و قلبي مالامال از محبت و عشق به او، برخوان كرمش وارد مي شوند . و بدا به حال آن كس كه در رحمت به رويش مي‌گشايند و او را به اين حريم فرا مي‌خوانند، اما دست خالي باز مي‌گردد يا به اندك نصيبي در اين بيكران اقيانوس رحمت بسنده كرده ،‌در كمترين فرصت آن نيز را از كف مي دهد !

20.jpg

رضايت پدر و مادر و اداي حقوق مردم

رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمود :

« إياكم وعقوق الوالدين، فإن ريح الجنه توجد من مسيره ألف عام و لايجدها عاق و لاقاطع رحم»(4)

( بپرهيزيد از آزردن پدر و مادر كه همانا نسيم بهشت از مسافت هزار سال قابل درك است، اما كسي كه پدر و مادرش را مي‌آزارد و از رحم خويش جدا مي‌شود، بهره‌اي از آن ندارد) .

اگر مي‌خواهيم نسيم روح افزاي بهشت را در سرزمين طوس كه قطعه‌اي از قطعات بهشت است، درك كنيم، و اگر مي‌خواهيم از زيارت مولاي خويش بهره‌هاي فراوان ببريم و عباداتي مقبول درگاه الهي داشته باشيم، همواره بايد پدر و مادر را از خويش راضي و خشنود نگاه داريم .

حضرت امام صادق عليه السلام فرمود :

« من نظر إلي أبويه نظر ماقت و هما ظالمان له لم يقبل الله له صلوه » (5)

(‌كسي كه با تندي و خشم به پدر و مادرش نگاه كند، حتي در حالتي كه آن دو ستمي به او كرده باشند، خداوند نمازي از او را نمي‌پذيرد )

و حتي كمتر از آن نيز كه بيان كلمه‌ي « اف » است، مورد نهي واقع شده است .« و لاتقل لهما اف » (6)

رسول خدا ،صلي الله عليه و آله، بر بالين جواني كه در حال احتضار بود، حاضر شد و به او فرمود : بگو « لا اله الا الله » اما او زبانش بسته شده بود و نمي‌توانست اين كلمات را بگويد . آن حضرت مكرر مي‌فرمود و او چيزي نمي‌گفت . عاقبت حضرت فرمود : آيا مادرش زنده است ؟ زني كه حاضر بود گفت : آري، من مادرش هستم . فرمود : آيا از او ناراضي هستي ؟گفت : آري، اي رسول خدا او مرا آزرده و من مدتي است كه با او سخن نگفته‌ام !پيامبر صلي الله عليه و آله، فرمود : حال از او درگذر و راضي باش . مادر اطاعت كرد و به احترام رسول خدا از فرزندش راضي گرديد . در اين لحظه جوان زبانش باز شد و توانست كلمه‌ي « تهليل » را بر زبان جاري كند . (7)

بنابراين كسي كه پدر و مادرش را بيازارد، از رحمت الهي دور مي‌شود و هرگونه عبادتي هم به جاي آورد، از او پذيرفته نيست و هرگز داخل بهشت نخواهد شد (8) و به فرمايش امام باقر عليه السلام ،حتي در همين دنيا عقوبتش را خواهد چشيد و براي آخرت هم به تاخير نمي‌افتد . (9)

علاوه بر كسب رضايت و خشنودي پدر و مادر ،حقوق ساير مردم را نيز بايد ادا نمود . اگر ديون و مظالم « مادي » است، آنها را بپردازيم . و اگر حقوق « عرضي » است مانند غيبت و تهمت و آزار و تمسخر، با استغفار نمودن و حلاليت خواستن يا دعا كردن براي آنها ،‌جبران نماييم شكي نيست كه آلودگان و ناپاكان را به جايگاه پاكان راهي نيست و ترديدي وجود ندارد كه بي‌توجهان نسبت به حقوق مردم، مورد بي‌مهري و بي‌توجهي خدا و اوليايش قرار مي‌گيرند .

پی نوشتها :

(1) سوره اسراء ، آیه 84.

(2) بحارالانوار 102/ 36.

(3) بحارالانوار 102/32.

(4) الکافی 2/349.

(5) الکافی 2/349.

(6) سوره اسراء / 23.

(7) وسائل الشیعه ، ج 2 ، باب 39 ، ح3.

(8) مستدرک ، کتاب النکاح ، باب 75.

بحارالانوار 73.

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
mohammadmasoud
+1 #1 mohammadmasoud 1393-01-15 01:50
http://imamreza1.blogsky.com از وبلاگ من ديدن فرماييد و به جهت ترويج فرهنگ رضوي از طرح هاي آن بطور رايگان استفاده نمايي.
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir