ائمه را شاهد و ناظر بر احوال خويش بدانيم

 

بخش چهارم از سلسله مقالات گوهر دیدار:

خداوند در قرآن كريم مي فرمايد :

« و لا تحسبن الذين قتلوا في سبيل الله أمواتاً بل أحياء عند ربهم يرزقون » (1)

(‌گمان مبر آناني كه در راه خدا كشته شده‌‌اند، مرده‌اند . بلكه زنده‌اند و نزد پروردگارشان روزي داده مي شوند .)

به همين جهت در بخشي از دعاي اذن دخول حرم امام، عليه السلام، چنين مي‌گوييم:

« ....و أعلم أن رسولك و خلفائك عليهم السلام أحياء عندك يرزقون يرون مقامي و يسمعون كلامي و يردون سلامي ...»

( خداوندا! مي دانم كه پيغمبر و جانشينان تو جملگي نزد تو زنده‌اند و روزي مي‌خورند و جايگاه مرا نزد قبر مطهر خود مي‌بينند و سخنم را مي‌شنوند و سلامم را پاسخ مي‌دهند )

آنها همچون زمان حيات خود زنده‌اند و به اذن پروردگار آنچه را كه مي‌خواهيم، مي‌بينند و مي‌شنوند و عطا مي‌كنند با اين تفاوت كه درحال حاضر از طريق حجت حي و امام زمان دوران يعني وجود مقدس حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف، خواسته‌ها و حاجت‌هاي ما را برآورده و به ما عنايت مي فرمايند.

ماجراي تشرف مقدس اردبيلي خدمت امير مومنان عليه السلام بيانگر همين نكته است است كه آن حضرت، مقدس را به امام زمان، عليه السلام و حجت حي دورانش ارجاع مي‌دهد تا حاجتش را از ايشان بگيرد .

 

11.jpg

 

امام عليه السلام ازاحوال ما آگاهند و براي ما دعا مي‌‌كنند:

« رُمَيله » از دوستان و ياران «امير مومنان » عليه السلام بود چند روزي تب شديدي بر وي عارض شد . او خود مي‌گويد : روز جمعه كه فرا رسيد، احساس سبكي نمودم پيش خود گفتم : بهتر است آبي به صورتم بزنم و به مسجد روم و نماز جماعت را به امامت آن حضرت بخوانم و چنين كردم پس از نماز امام عليه السلام بالاي منبر رفتند . در آن لحظه تب من دوباره شدت گرفت پس از آنكه سخنان حضرت پايان يافت، خدمت ايشان شرفياب شدم امام عليه السلام رو به من كرد و فرمود : « اي رميله ! مي‌ديدم كه بر خود مي پيچيدي .» عرض كردم : بلي مولايم . و داستان خود را و اين كه چه چيز باعث رغبت و ميل من شد كه به نماز جماعت حاضر شوم، براي ايشان بازگو كردم آنگاه حضرت فرمودند :

« رميله ! هيچ مومني مريض نمي‌شود مگر اينكه ما از شدت علاقه به او مريض مي‌شويم ! و هيچ مومني محزون نمي شود، مگر اينكه ما به خاطر او محزون مي شويم ! و دعا نمي‌كند ،‌مگر اينكه آمين مي‌‌‌‌گوييم و ساكت نمي‌شود، مگر اينكه برايش دعا مي‌كنيم .»

گفتم مولا جان ، فدايت شوم . اين حالت شما مربوط به كساني است كه در اين محل و در پيرامون شمايند درباره‌ي كساني كه در اطراف زمين پراكنده‌اند، چطور ؟

حضرت فرمودند : « رميله ! در شرق زمين و جاهاي ديگر آن، كسي از ما غايب نيست .» (2)

دوست نزديك‌تر از من به من است وين عجب‌‌تر كه من از وي دورم

 

12.jpg

 

در همه حال خدا و رسول و اهل بيت عليهم السلام اعمال ما را مي‌بينند .

عبدالله زيات ميگويد : از امام زمان خود، حضرت علي بن موسي الرضا عليه السلام تقاضا نمودم كه در حق من و اهل بيتم دعاي خيري نمايد . حضرت فرمودند : « مگر شما را دعا نمي‌كنم ؟ به خدا سوگند همه روزه تمام آنچه را كه از شما سر مي زند به اطلاع من مي‌رسانند.»

راوي گويد : اين سخن حضرت برايم سنگين آمد و شگفت زده شدم !

حضرت، عليه السلام فرمود : مگر در قرآن نمي‌خواني :« قل إعلموا فسيري الله عملكم و رسوله و المؤمنين ....» (3)

يعني :اي پيامبر ، ‌بگو هر چه مي خواهيد، انجام دهيد، ولي بدانيد كه خداوند و رسول او و مومنان عليهم السلام، مي‌بينند و از آنها آگاه هستند .(4)

روشن است كه در آن هنگام رسول خدا صلي الله عليه و آله به حسب ظاهر در قيد حيات دنيوي نبوده، اما ايشان نيز مانند ساير مومنان و امامان عليهم السلام به اذن پروردگار شاهد بر اعمال خلق هستند، چه آنانيكه در قيد حيات دنيوي نيستند و چه آن حجتي كه حي و زنده است .

امام عصر عليه السلام در توقيعي به شيخ مفيد ره فرمودند :

« ما از تمام آنچه در ميان شما ميگذرد آگاهيم و چيزي از اخبار شما بر ما پوشيده نيست.... ما نسبت به رعايت حال شما كوتاهي نمي‌كنيم و ياد شما را از خاطر نمي بريم .» (5)

پی نوشتها :

(1) سوره بقره / 154.

(2) بحارالانوار 26/140 ، ح11.

(3) بحارالانوار 53/175.

(4) منظور از مومنان در این آیه همان ائمه علیهم السلام هستند . (تفسیر نورالثقلین ، ذیل آیه 105 سوره توبه).

(5) بحارالانوار 53/175.

 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir