انگيزه‌هاي دعا

بخش پنجم از سلسله مقالات دعا:

انگيزه‌هاي دعا ما براي افراد مختلف ،متفاوت است . گاه براي كسي دعا مي كنيم ، چون به او محبت مي‌ورزيم و مهر او در دلمان موج مي‌زند. وقتي پدري براي فرزندش دعا مي كند يا دوستي را گرفتار مي‌بينيم و براي خلاصيش خدا را مي‌خوانيم ، از روي رأفت و به انگيزه‌ي ارتباطمان است كه دعا گويش مي‌شويم . گاه كسي برايمان كاري كرده است ،هديه‌اي داده است ،‌مشكلي را برايمان حل كرده ،مانعي را از سرمان برداشته ، يا فايده‌اي به ما رسانده و ما براي جبران احسان و لطف و نيكويي او برايش از خدا خير و رحمت مي خواهيم در اين موقعيت ، هر چه درجه‌ي احسان او بالاتر ، و فايده‌اي كه به ما رسانده فراوانتر باشد ، دعاي ما درحق او قوي‌تر و تضرع ما به خاطر او پر مايه‌تر خواهد بود يك وقت هم شده كه به اميد احسان كسي دعايش مي‌كنيم ، همانند گدايي كه براي من و شما دعا مي كند تا از او دستگيري كنيم ؛ گاه دعاي ما نيز چنين است ، دعا مي كنيم تا فردي كه درباره‌اش از خدا طلب نكويي كرده‌ايم ، بخشش و عطايش را زياد دهد و به خاطر رحمي كه بر ما مي آورد ، ما را بهره‌دارتر كند . گاهي هم شده كه از روي احترام و تواضع و خاكساريمان در برابر كسي ، دست دعايمان را صرف او مي‌كنيم ، يا براي تجليل و اظهار تواضع ، آمين گوي دعا براي او مي شويم ، بلكه دعا نگفتن براي او را توهين به او مي‌دانيم.

8.jpg

دعا براي امام عصر (عج) با همه‌ي انگيزه‌ها

دعاي مهر

همه‌ي اين اقسام ، دعا براي وجود حضرت صاحب الامر « عليه السلام » را در برمي گيرد ، او پدر مهربان ماست و برادري كه شباهت قلبش با قلب ما چون سيب دو نيم شده است.(1) مهر مادري‌اش، بستري است كه مهرورزي تمام مادران عالم در آن سيلان مي‌كند(2) ، غريب است(3) و غايب ، و دوستانش در شرار دوري از او گداخته ، مظلوم است و حق و حقوقش فراموش شده ، قرن‌هاست با ابتلاي نهان بودن دست به گريبان است و از اين محنت ، دير زماني مي‌گذرد ، قدر و منزلتش ميان مردم مخفي و مجهول است و حتي مومنين هم در معصيت او و تقصير در جبران عنايات او دستي بر آتش دارند . اينها را كه بدانيم آيا قلب سنگي‌مان رقيق نمي شود ؟ و غظلت غبار آلوده‌ي وجدانمان رنگ نمي‌بازد ؟ آيا نخواهيم فهميد كه دعا براي زود بازگشتنش و صحت و سلامتش ،‌نيكي به پدر است و محبت به مادر و رعايت حق برادري ؟ آيا از ياري دادن اين غريب وانهاده و اين مظلوم گمشده در اوهام ، دريغ مي‌كنيم ؟ آيا دلجويي از اين غمزده‌ي محنت كشيده و اين اندوهگين عزلت نشين ، يادمان مي‌رود ؟

راستي ، اگر از گرفتاري دوستي يا بي‌اهميت بودن مردم به شخصيت مهمي رنجيده مي‌شويم . شما را به خدا بدانيم كه صاحبمان گرفتار است و كسي اعتنايش نمي‌كند. حواسمان باشد كه اين سرو صداهاي زودگذر و شادماني‌هاي فراموش شدني ، كه سالي يك بار به پا مي كنيم ، براي اظهار چهره‌ي او و قدرداني از او نه كافي كه اندك است و گفتن و شنودن از او و دعاخوان او بودن ، بايد ثانيه به ثانيه‌مان را بپوشاند .

دعا در برابر احسان

ما در نعمت غوطه‌وريم و لطف الهي دم به دم ما راكفايت مي‌كند ،‌تا آنجا كه نمي‌توانيم اين نعمت‌ها و الطاف را شماره كنيم. هر نفسمان ، سلامتيان ، محيط مذهبي كه در آن تنفس مي‌كنيم ، فرزندان صالح و رفاه تامين شده و از همه اينها مهمتر ، هدايت و نعمت بلند ولايت علوي و محبت مهدوي ، قطره‌اي از اقيانوس رحمت و عطاي الهي است ، و امام عصر واسطه‌ي اين اقيانوس رحمت و عطاي الهي است ، و امام عصر واسطه‌ي اين نعمت‌هاست . به خاطر اوست كه باران مي‌بارد و درخت به بار مي‌نشيند و نهرها جاريند(4) ، به خاطر اوست كه سقف آسمان بر سر زمينيان خراب نمي‌شود و زمين ،‌مردمانش را فرو نمي‌كشد .(5) ما پروانه‌ي وجودمان را به واسطه‌ي او گرفته‌ايم و زنده‌ايم چون او اراده كرده است و مگر نه اين كه خداوند او را پروردگار زمين قرار داده است(6) و امور عالم به دست با كفايت اوست ؟ خلاصه هر چه را به هر كه بدهند اول با او دست به دست مي‌كنند ، پس اين كه هستيم به اجازه‌ي او و نعمت و رزق و روزي گرفتنمان كار الطاف اوست و اينگونه است كه عجزمان را در به زبان آوردن و برشمردن مهر و احسان او – چه رسد به شكر و جبران آنها - وجدان مي‌كنيم.

حال كه اين احسان ، بي‌نهايت است و اين عنايت ، بي پايان ؛ آيا رواست كه براي يك « اللهم عجل لوليك الفرج » گفتن ، كسل باشيم؟ آيا جزاي اين احسان چيزي جز احسان است ؟(7)

هر چه بيشتر دعا كنيم ، نگاهش بيشتر به ما مي‌افتد ، هر چه خالصانة‌تر به خاطرش بر در غيب بكوبيم ، بيشتر از كنارمان مي‌گذرد ، هر چه خاضعانه‌تر و مداوم‌تر و مصرانه‌‌تر به خاطرش خداخواني كنيم ، جلب محبتش را فزونتر كرده‌ايم . ما گدايان عنايت اوييم و بايد كه تملق او بگوييم و همواره براي خرميش دعا كنيم ، تا نهر ترحمش به سمت باريك راه ما هدايت شود و اوكف دست گدايي‌مان ، سكه‌اي به نقش صاحب الزمان بگذارد .

50.jpg

دعاي خضوع

آيا از آن عزيز ، عظيم‌تر و گرامي‌تر و برجسته‌تر و مسن‌تر و عالم‌تر و با فضيلت‌تر و زيباتر مي‌شناسيم ؟ آيا از آن سفر كرده ، پر قدرت‌تر و خواستني‌تر و والاتر و بلند مرتبه‌تر سراغ داريم ؟ دعا براي او تعظيم و تكريم اوست و اظهار فروتني در مقابل او و تجليل و توقير و احترام به او .

نبايد انديشيد كه نبودنش در ميان ما ، او را از ما غافل كرده است . بلكه اولاً او هست و درد اين است كه ديده‌ي بينايي يافت نمي شود . ثانياً همه‌ي ما بارها شنيده‌ايم كه او در رعايت حال ما و در به فكر ما بودن ، هرگز اهل اهمال و سهل انگاري و فراموشي نيست(8) و اگر يك حاضر در اين كره‌ي خاكي نفس بكشد ، كسي جز او نخواهد بود . پس او همواره‌ همنشين ماست و ما در حضور اوييم؛(9) اين است كه بايد در مقابلش چون غبار برخاسته از قدمش ، فرو بنشينيم .

پی نوشتها :

(1) امام رضا «عليه السلام » فرمودند : « الامام الوالد الشفيق و الاخ الشقيق ..» امام .... پدر دلسوز و برادر همزاد است (‌اصول كافي ،كتاب الحجه ).

(2) « الامام .... الام البره بالولد الصغير » امام ..... مادر دلسوز نسبت به طفل كوچك است . (‌همان ).

(3) امام كاظم « عليه السلام » در وصف حضرت صاحب «عليه السلام » فرمودند :« هو الطريد الوحيد الغريب » او طرد شده تنهاي غريب است .( كمال الدين ، باب 34).

(4) مضمون فرمايش امام صادق « عليه السلام » (‌اصول كافي ،كتاب الحجه ، باب النوادر )

(5) مضمون فرمايش امام صادق « عليه السلام » (اصول كافي ، كتاب الحجه ، باب ان الارض لاتخلو من حجه).

(6) بحار الانوار ، ج 7 ، ص 326.

(7) سوره الرحمن ، آيه 60 .

(8) اشاره به متن توقيع امام عصر «عليه السلام » به شيخ مفيد ( احتجاج ،ج 2 ، ص 323).

(9) امام صادق «عليه السلام » مي‌فرمايند :« فأحضرونا جميعا... » همه‌ي ما را حاضر بدانيد ( غيبت نعماني ، باب ،ج2 ).

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir