پيدايش فرقه ي بابيه و بهائيه


پيدايش فرقه ي بابيه و بهائيه

کشور ما ايران در قرن 13 قمري 19 ميلادي گرفتار توفان سياسي بي رحم و ويرانگري شد که ناشي از رويارويي دو غول بزرگ استعمار و استثمار آن زمان ، امپراطوري هاي انگليس و روس بود . بر اثر ضعف حکومت سلسله قاجار، کشور هدف حملات بيگانگان قرا گرفت .
 

alt

تزارهاي روسيه تصميم داشتند که بنا به تاکيد پتر کبير ، سلطه ي خود را بر ايران گسترش دهند و از ايران به آب هاي گرم خليج فارس راه يابند . براي رسيدن به اين اهداف ، جنگ خانمان سوز را به ايران تحميل کردند . در اين دو جنگ ، روس ها متوجه نيروي علما در ميدان مبارزه با استعمار شدند ، زيرا مردم به فرمان فقها و پيشوايان مذهبي هم چون آيت الله کاشف الغطاء ، ملا احمد نراقي ، آقاي سيد محمد مجاهد اصفهاني و ملا محمد عمل می کردند . در اين جنگ ، روسيه ي تزاري متحمل ضربه ي سنگيني از ايران شد و حتي فرمانده ي قواي روسي نيز از پاي درآمد  . اين شرايط ، روسيه را وادار کرد تا با رقيب خود انگليس ، از در سازش درآيد . آنان از وضعيت حاکم در دربار قاجار به ويژه رقابت و حسادت شديد ميان شاهزادگان سود جستند و تلاش کردند تا در وحدت و يکپارچگي ميان ارتش و مردم ايران رخنه ايجاد کنند . در اين زمينه براي حذف عامل اصلي مقاومت و هم بستگي مردم مسلمان ايران در برابر بيگانگان يعني تبعيت ايشان از فقها و پيشوايان مذهبي اقدامات مختلفي انجام دادند .
از جمله ي اين اقدامات ، طرح پروژه ي استعماري دسيسه آميزي است که جاسوسان زبردست دولت روس ، به خصوص کينياز دالگورکي شاهرزاده و کارمند و قوي سفارت روس در ايران به اجرا در آوردند .

در اين طرح آن ها به دنبال علم کردن نايب خاص جعلي براي امام زمان (ع) بودند ، تا از اين طريق بتوانند نفوذ مراجع تقليد و فقها را در ميان مردم بي اثر کنند . بدين منظور کينياز دالگورکي ، طلبه اي کم سواد از مکتب شيخيه به نام ميرزا علي محمد شيرازي را شناسايي کرد و مناسب مقصود خود تشخيص داد . وي توانست ميرزا علي محمد را تشويق کند تا در سال 1260 هجري قمري خود را باب زمان (عج) بنامد .
سپس او را به ادعاهاي ديگري از جمله ادعاي امام زماني ، نبوت و پيامبري و حتي ادعاي خدايي وادار کردند . بدين وسيله آنها موفق شدند مردم رنج ديده و جنگ زده و شکست خورده را به جان هم اندازد و سرانجام فرقه ي بابيه و سپس بهائيه را به وجود آورند. (براي آشنايي بيشتر به کتاب هاي «بابيگري و بهائيگري» نوشته محمد مهدي اشتهاردي و «بهائيت در ايران»‌تاليف دکتر زاهد زاهداني و خاطرات پرنس دالگورکي مراجعه کنید)
هر چند طرح ها کاملا محرمانه و پوشيده بود ، اما پس از انقراض دولت تزار روسيه روشن شد که فرقه ي بابيه و بهائيه ساخته و پرداخته ي يکي از کارکنان مرموز روسي است که بعد به مقام سفارت رسيد . هر چند مبلغان بهائي در کتمان اين حقيقت تلاش فراوان مي کنند ، اما آن قدر اسناد و مدارک در آثارشان وجود دارد که جاي هيچ انکاري نمي ماند .


 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
الهه  ترک
+2 #7 الهه ترک 1392-10-04 11:42
سلام
من دبیر هستم مقاله ی فرقه بابیه رو کپی کردم هدفم اطلاع رسانی وخدمت به دانش آموزان هست
 
 
رز
+1 #6 رز 1392-09-15 18:12
خوبه بدک نیست
 
 
ساراجون
+2 #5 ساراجون 1392-09-10 18:15
عکس ندارین از این فرقه ها
 
 
علیرضا احمدآبادی
+3 #4 علیرضا احمدآبادی 1392-05-13 15:15
انشاا.. هر زود این فرقه ی ضاله هم به زباله دان تاریخ بپیوندد
 
 
shokoofeh
+2 #3 shokoofeh 1391-08-25 02:30
سلام ممنون از مطالب خوبتون،خیلی به دردم خوردن:)
 
 
عمارنامه
+1 #2 عمارنامه 1391-02-05 00:40
سلام و درود؛
دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید.
http://www.ammarname.ir/link/10786
ما را با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید .
موفق و پیروز باشید .
عمارنامه http://ammarname.ir/—-
یا علی
 
 
farid
+1 #1 farid 1388-06-12 00:43
با سلام باید بااین فرقه های ساختگی مبارزه کرذ تا بتوان حقانیت شیعه ثابت شود
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir