اعترافات ميرزا علي محمد باب در ابلاغيه ي الف

اعترافات ميرزا علي محمد باب در ابلاغيه ي الف

از جمله آثار ميرزا علي محمد باب ابلاغيه ي الف است که در آن هرگونه ادعايي را از خود سلب کرده و نسبت دهندگان را هدف طعن و لعن قرار داده است ابلاغيه ي الف مربوط به سال دوم ادعاي بابيت اوست (1262 قمري) فاضل مازندراني از مبلغان مشهور بهائي اين ابلاغيه را در کتاب اسرار الآثار خصوصي آورده است.(1)

در اين ابلاغيه وي پس از حمد و ثناي پروردگار ، اعتقاد خود را به قرآن خاتميت حضرت محمد (ص) ولايت ائمه اطهار (عم)‌ و واجب بودن اطاعت از ايشان ذکر مي کند و اين مطالب را بيان مي دارد:

· و ما انا ادعيت کلمه وحي.

ترجمه: و من ادعاي وحي نکرده ام.

· وقالوا انه ادعي الولايه و اختيها قتلهم الله بما افتروا.

ترجمه: و گفته اند که من ادعاي ولايت و دو خواهرش (يعني نبوت و رسالت)‌ را کرده ام. خدا ايشان را به آن چه افترا زده اند، بکشد.

ان بعض الناس قد افتروا علي کلمه البابيه ... لعنهم الله بما افتروا ما کان لبقيه الله صاحب الزمان بعد الابواب الاربعه باب منصوص و لا نائب مخصوص.

ترجمه: بعضي از مردم بر من افترا زده اند. خداوند ايشان را به آن چه افترا زده اند لعنت کند. از براي حضرت بقيه الله صاحب الزمان بعد از نايبان چهارگانه باب و نايب مخصوص و معين شده نيست و بر همه واجب است که او را تکذيب کنند.

و اشهد ان حلاله حلال الي يوم القيامه ولم ينسخ شريعه و لم يبدل منهاجه

ترجمه: و گواهي مي دهم که حلال او (حضرت محمد صلي الله عليه و اله وسلم) تا روز قيامت حلال است و شريعتش نسخ نمي شود و روش و منهاجش تبديل نمي يابد.

و ادامه مي دهد:

هر کس حرفي را به شريعت آن حضرت کم يا زياد کند از اطاعت خدا خارج شده است.

وا الوحي بمثل ما نزل عليه و قد انقطع من بعده من عندک و ان کتابه مهيمن علي کلي الکتب.

ترجمه: و به درستي که وحي به مانند آن چه بر محمد صلي الله عليه و آله و سلم نازل گشته قطعا بعد از او از جانب تو (خداي متعال) قطع شده است. و به درستي که کتاب او (قرآن) بر همه ي کتب سرآمد و مهيمن است.

و سپس ادامه مي دهد:

من از هرکس که معراج جسماني و معاد جسماني و زنده شدن جسد را انکار کند بيزار و به دور هستم.

و اشهد ان اليوم کان حجتک محمد بن الحسن صلواتک عليه و علي من اتبعه.

ترجمه: و گواهي مي دهم که امروز حجت خدا حضرت محمد بن الحسن است؛ صلوات خدا بر او و پيروانش باد.

و اشهد ان بعد الابواب الاربعه ليس له باب.

ترجمه: و شهادت مي دهم به درستي که بعد از باب هاي چهارگانه براي او باب ديگري نيست.

و ان في ايام غيبه علماء مستحفظين ... و اشهد ان طاعتهم فرض.

ترجمه: وگواهي مي دهم در ايام غيبت امام زمان (ع) علما حافظان دين اند و گواهي مي دهم که اطاعت از ايشان واجب است.


توبه نامه ي باب

البته بايد در نظر داشت که با وجود همه ي اين اعترافات ميرزا علي محمد به خاطر جاه طلبي، و نيز به تحريک و دسيسه هاي سفارت روسيه و مزدوران داخلي ادعاهاي گوناگون از بابيت و قائميت و نبوت و حتي ادعاي الوهيت و خدايي کرد و کلمات کفر آميزي ابراز داشت. سرانجام براي چندمين بار در مجلسي که به دستور محمدشاه و به کوشش ناصر الدين ميرزا (وليعهد) ترتيب داده شده بود پس از عاجز ماندن از جواب گويي به علماي تبريز از همه ي ادعاي اعلام انصراف کرد و توبه نامه ي مشهور خود را نوشت. در اين توبه نامه مي نويسد:

«مرا مطلق علمي نيست که منوط بر ادعايي باشد».

وي ضمن طلب پوزش از الطاف شاهنشاهي تقاضاي عفو کرد. نسخه ي اصلي اين توبه نامه دراسناد مجلس شوراي اسلامي نگه داري مي شود. عين دست خط توبه نامه ي ميرزا علي محمد باب در کتاب کشف الغطاء(2) نوشته ابوالفضل گلپايگاني مبلغ مشهور بهائي و همچنين در کتاب جمال ابهي(3) ثبت شده است.

پی نوشتها :

(1) فاضل مازندراني: اسرار الآثار خصوصي 1/179-182

(2) ابوالفضل گلپايگاني: کشف الغطاء/ 204-205

(3) جمال ابهي/ 52-54

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir