خودسرانه مسكن نخوريد


خودسرانه مسكن نخوريد
تحقيقات نشان مي‌دهد استفاده زياد و خودسرانه از مسكن‌هايي كه چندان قوي هم نيستند ممكن است احتمال بروز بيماري‌هاي قلبي را تا 40 درصد افزايش دهد.
بر اساس اين تحقيقات اين گونه داروها كه بسياري از آنها بدون نسخه هم قابل خريد هستند، مي‌توانند عوارض بسياري براي فرد داشته باشند.
در تحقيقاتي كه روي 14000 نفر از مصرف كنندگان اين داروها انجام گرفته مشخص شده افرادي كه بيشتر از داروهاي ضدالتهاب و مسكن استفاده مي‌كرده‌اند بيشتر در معرض ابتلا به بيماري‌هاي قلبي قرار مي‌گيرند.
براساس اين گزارش، آمارها نيز حاكي از آن است كه اين خطر مي‌تواند تا 42 درصد افزايش يابد.

 
13mosaken.jpg

در بيماراني كه 3 بار در هفته بيشتر از 800 ميلي‌گرم ايبوپروفن استفاده مي‌كنند احتمال خطر به 51 درصد مي‌رسد و در مورد افرادي كه روزي 2 بار از داروي ديكلوفناك به مقدار 75 ميلي‌گرم استفاده كرده‌اند اين خطر به 63 درصد نيز مي‌رسد.
در مورد مسكن‌هاي ديگر احتمال خطر كمتر است و چنانچه مورد استفاده قرار گيرند از هر 1000 نفر در 3 نفر عوارض قلبي مشاهده مي‌شود.
با توجه به اين‌كه برخي افراد با احساس كوچكترين درد در بدن از مسكن استفاده مي‌كنند بايد به اين نكته توجه داشته باشند كه به هيچ وجه اقدام به مصرف خودسرانه يا بيش از مقدار تجويز شده دارو نكنند؟
براساس آمارهاي اعلا‌م شده سرانه مصرف مسكن‌هايي چون استامينوفن و ايبوپروفن در كشور ما بيش از استاندارد جهاني است كه بيشتر آنها خودسرانه و بدون تجويز پزشك مصرف مي‌شود.

 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
امیر
-1 #3 امیر 1391-06-31 10:10
کنترل و نظارت بر داروخانه ها نیز بیشتر لازمه
 
 
اناهيتا
+1 #2 اناهيتا 1391-06-24 22:11
خيلي عالي بود :D
 
 
فريبا
-1 #1 فريبا 1389-07-02 01:25
مصرف خودسرانه و طولاني مدت (بيش از ده روز) استامينوفن علاوه بر عوارض بالاي كبدي، عوارض كليوي را نيز به دنبال دارد.
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir