چرا امام حسين(عليه السلام) در كربلا با آن كه مي توانستند با يك حركت آب از زمين جاري كنند ، اين كار را انجام ندادند و چند روز بي آبي كشيدند؟

پرسش :

 چرا امام حسين(عليه السلام) در كربلا با آن كه مي توانستند با يك حركت آب از زمين جاري كنند ، اين كار را انجام ندادند و چند روز بي آبي كشيدند؟

 

 

پاسخ :

 بي ترديد ائمه(ع) جايگاه بس بلندي دارند،‌ تا آن جا كه واسطة فيض الهي بوده و واسطة آفرينش موجودات هستند. امام

حسين(ع) در برابر فرماندار مدينه كه از امام بيعت خواست فرمود: ايّها الامير أنا أهل البيت النبوّة و معدن الرّسالة ... و بنا فتح الله و بنا ختم ائمه.

بي شك ائمه اطهار(ع) داراي معجزه و كرامات و علم غيب بودند، ولي از آن ها در معاشرت ها و امور سياسي واجتماعي بهره نمي گرفتند، زيرا مأمور به ظاهر بودند؛ ‌از اين رو در زندگي و مسايل سياسي از علم غيب بهره نمي گرفتند. عدم بهره گيري آنان از علم غيب و كرامات ارزش بوده و الگودهي آنان را ثابت مي كند. يكي از مصاديق مهم مسايل سياسي و اجتماعي قيام است،‌ و امام حسين(ع) وظيفه نداشت در قيام خويش ازغيب و معجزه بهره بگيرند. فرشتگان و جنيان به كمك حضرت آمده و از او خواستند در برابر يزيد او را ياري كنند، ولي حضرت كمك آن هارا قبول نكرد.

عدم قبول حضرت حكايت از آن دارد كه حضرت از معجزه و كرامت استفاده نمي كرد. بي

ترديد امام توان و قدرت داشت با معجزه، آب تهيه كند، ولي استفاده از معجزه و كرامت با آنان كه مأمور بودند به ظاهر عمل كنند،‌ منافات داشت. ارزش و جايگاه امام حسين(ع) كه هم ميان مسلمانان جايگاه بلندي دارد و هم در عدالت و آزادي خواهان _ بدان جهت است كه بر اساس امور عادي و ظاهري عمل نمود. بردن اهل بيت(ع) توسط امام به يك جنگ نابرابر و اسارت آنان و اهانت به ساحت مقدس شان موجب شد كه قيام امام ماندگار و جاودان شود. آيا امام حسين(ع) نمي توانست بدون قيام و با استفاده ازكرامت يزيد را سرنگون كند؟ آيا امام علي(ع) در جنگ هايي كه با دشمنان داشت، ازمعجزه و كرامت استفاده كرد؟! امام حسين(ع) مي توانست از امدادهاي غيبي و معجزه بهره گرفته،‌ نگذارد دشمنان به اهل بيت(ع) اهانت كنند، ‌ولي حضرت در قيام خود ازمعجزه بهره نگرفت، تا الگوي همگان باشد.

www.eporsesh.com

 

دسته بندی پرسش ها

 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir