با اهداء سلام و تحیّت! شک نیست که عزادارى حضرت سیّدالشّهد(علیه السلام)مایه افتخار همه ما شیعیان است؛ ولى بعضى درباره نحوه عزادارى، سؤالاتى دارند و گروهى از دشمنان سعى دارند با پخش شایعات در میان عزاداران اختلاف بیفکنند. تقاضا مى شود به طور شفّاف نحوه عزا

پرسش :

 با اهداء سلام و تحیّت! شک نیست که عزادارى حضرت سیّدالشّهد(علیه السلام)مایه افتخار همه ما شیعیان است؛ ولى بعضى درباره نحوه عزادارى، سؤالاتى دارند و گروهى از دشمنان سعى دارند با پخش شایعات در میان عزاداران اختلاف بیفکنند. تقاضا مى شود به طور شفّاف نحوه عزادارى آن سرور آزادگان را براى ما روشن فرمایید.

 

 

پاسخ :

 پاسخ از حضرت آيت الله العظمي مكارم شيرازي(دامت بركاته) :

 به یقین مراسم با عظمت حسینى از افضل شعائر اسلامى است که از ائمّه اهل بیت(علیهم السلام) به ما رسیده است و شاید هنوز زود است که ما عظمت عاشوراى حسینى را درک کنیم و به عمق آن برسیم. این مراسم در طول تاریخ، حافظ مذهب ما بوده است. پیروزى انقلاب اسلامى و جنگ تحمیلى و پیروزى حزب الله جنوب لبنان و موفقیت بزرگشیعیان عراق در سایه آن صورت گرفت و اگر این عاشوراها و عزادارى ها نبود امروز ایران، عراق و لبنان رنگ دیگرى داشت. جاذبه این مراسم به قدرى است که امسال بزرگترین رقم زائران حسینى در اربعین (ده میلیون نفر زائر) در تاریخ کربلا ثبت شد، آن هم در میان آن همه خطرات.

اینجانب هنگامى که صحنه تکان دهنده حرکت زوّار را دیدم که با پاى برهنه و همراه کودکان خردسال و شیرخوار به سوى آن مقصد عاشقان در حرکتند، آرزو کردم که اى کاش من هم در میان آنها بودم.

به همین دلیل دشمنان مى کوشند آن را تضعیف یا کم رنگ کنند یا با خرافات بیامیزند و از عظمت آن بکاهند، که در این راستا لازم مى دانم همه عزیزان را به نکات زیر توجّه دهم:

1. ما در زمانى زندگى مى کنیم که بیش از هر زمان نیاز به وحدت و آرامش داریم. کشورهاى اروپایى دست به دست هم داده اند که به ساحت قدس پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله) اهانت کنند. اسرائیل پیوسته مسلمانان فلسطین را به خاک و خون مى کشد و با کمک امریکا، براى نابودى حزب الله در لبنان نقشه طرح مى کند.

در عراق، همه روزه برادران و خواهران ما به وسیله وهّابیان متعصّب شهید مى شوند و ابرقدرت ها براى کشور ما، تنها حکومت اسلامى شیعه در جهان، شب و روز توطئه مى کنند.

کدام عقل اجازه مى دهد که در چنین شرایطى به شایعات دامن بزنیم و اختلاف تازه اى بیفکنیم و آب به آسیاب دشمن بریزیم و از مقابله با آن خطرات عظیم دور بمانیم.

2. البتّه باید مراسم عزادارى به کورى چشم دشمنان، با شور و شکوه هرچه تمام تر و در اوج عظمت و هر سال بهتر از سابق برگزار شود و هر کارى که عظمت این مراسم را مخدوش کند محکوم گردد. محال است کسى شیعه باشد و خواهان عظمت این مراسم نباشد.

اما نحوه عزادارى ها، باید به همان صورت سنّتى و بر طبق دستورات ائمّه هدى(علیهم السلام) با راهنمایى علماى محترم بلاد صورت گیرد و پرچم هاى حسینى همه جا در اهتزاز باشد. دسته جات سینه زنى و زنجیرزنى با نظم و شکوه، در هر کوى و برزن به راه افتد; ولى مراقب باشند افراد ناآگاه تعبیرات کفرآمیز و آمیخته با غلوّ بر زبان جارى نکنند و عزاداران آسیب جدّى به بدن خود نرسانند و کارى که در نظر عموم مردم موجب وهن مذهب است انجام ندهند تا بهانه به دست دشمن نیفتد و بدخواهان مأیوس گردند.

3. سزاوار است خطباى محترم در خطابه هاى خود و مدّاحان عزیز در اشعار حماسى و شورانگیز خویش در وحدت صفوف بکوشند، و اهداف سیّد مظلومان و سالار شهیدان را که همان دادن آگاهى به مردم و نشر احکام قرآن، کسب عزّت، شرف، آزادى، امر به معروف و مبارزه با ظلم و فساد است روشن سازند. و چه خوب است این اهداف با شواهد تاریخى در کتب درسى مدارس و دانشگاه ها ثبت گردد و جوانان عزیز، مصداق زنده «عارفاً بحقّه» گردند.

4. اینجانب به سهم خود از تمام کسانى که در این دو ماه عزیز دسته جات و مجالس حسینى را از طرق مختلف گرم نگاه داشتند و در این راه زحمت ها کشیدند تشکّر مى کنم و سربلندى ملّت عزیزمان را در سایه لطف خداوند و زیر لواى پرافتخار سالار شهیدان و تحت توجّهات و عنایات حضرت ولى عصر ارواحنا فداه از خداوند متعال خواهانم و از همه مى خواهم کارى نشود که عظمت مراسم عزادارى بسیار با شکوه امسال، با دامن زدن به اختلافات، تلخ گردد و دشمنان ما شاد شوند.

www.makaremshirazi.org

 

دسته بندی پرسش ها

 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir