كساني كه در ايام عزاداي امام حسين (عليه السلام) به گردن خود قلاده مي اندازند و مداحاني كه مي گويند ارباب من حسينه يا من سگ حسينم از لحاظ اسلام و دين و شرع درست است يا اين كه رد شده است؟

پرسش :

 كساني كه در ايام عزاداي امام حسين (عليه السلام) به گردن خود قلاده مي اندازند و مداحاني كه مي گويند ارباب من حسينه يا من سگ حسينم از لحاظ اسلام و دين و شرع درست است يا اين كه رد شده است؟

 

 

پاسخ :

 قطعاً در به كار بردن الفاظ و تعابيري كه ما در بيان ارادت خويش به ائمه اطهار (عليهم السلام) استفاده مي نماييم كمال دقت را بايد بكار ببريم تا خداي ناكرده كلامي خلاف شأن آن بزرگواران نباشد و حساسيت جنابعالي بجا و پسنديده است كه بعضي وقتها به جهل و ناداني ما در درك نقش و جايگاه خويش نسبت به آن ذوات مقدسه و گاه جهل نسبت به مقام آن وجودات نازنين است به هرحال به نقل از بزرگان و مراجع معظم تقليد مضامين زيبا بسيار است، كه آنها را بكار ببريم.

در مورد سؤال شما بايد عرض كنم، خود را غلام ائمه اطهار (عليهم السلام) معرفي كردن و آنها را مولي و ارباب خود دانستن خوب و سازنده است و حضرت امير (عليه السلام) نيز خود را غلام رسول الله(صلي الله عليه و آله و سلم) معرفي مي نمايند و مي فرمايند : "انا عبد من عبيد محمد".

البته بايد خود را در سطح آن بزرگواران و لياقت خدمتگزار ايشان بالا برد و در علم و عمل شاگرد ايشان شد.ولي خود را سگ معرفي كردن، يا قلاده زدن صحيح نيست و ارزشي هم ندارد. آنان براي انسان سازي آمده اند نه سگ پروري كه امكان هيچ رشد و تعالي براي او نيست.

در استفتاء و سؤالاتي كه از مراجع عظام تقليد شده عمدتاً دستور به اجتناب در بكار بردن الفاظ و مضاميني شدند كه موجب سوء استفاده و سوء تفاهم مي شود.

همچنين عباراتي كه باعث وهن و هتك حرمت آن بزرگواران شود نيز دستور به پرهيز از استفاده از آنها هستيم.

براي آگاهي بيشتر به استفتاء مراجع تقليد يا مرجع تقليد محترم خويش مراجعه فرماييد.

منبع: نشريه مذهبي نور، ره توشه راهيان نور

 

دسته بندی پرسش ها

 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir