در بعضي از هيئت هاي مذهبي، مصيبت هايي خوانده مي شود که مستند به مقتل معتبري نيست و از هيچ عالم يا مرجعي هم شنيده نشده است و هنگامي که از خواننده اين مصيبت از منبع آن سؤال مي شود پاسخ مي دهند «که اهل بيت(عليهم السلام) اينگونه به ما فهمانده اند و يا ما را

پرسش :

در بعضي از هيئت هاي مذهبي، مصيبت هايي خوانده مي شود که مستند به مقتل معتبري نيست و از هيچ عالم يا مرجعي هم شنيده نشده است و هنگامي که از خواننده اين مصيبت از منبع آن سؤال مي شود پاسخ مي دهند «که اهل بيت(عليهم السلام) اينگونه به ما فهمانده اند و يا ما را راهنمايي کرده اند و واقعه کربلا فقط در مقاتل نيست و منبع آن هم فقط گفته هاي علما نمي باشد بلکه گاهي بعضي از امور براي مداح يا خطيب حسيني از راه الهام و مکاشفه مکشوف مي شود» سؤال اين است که آيا نقل وقايع از اين طريق صحيح است يا خير؟ و در صورتي که صحيح نباشد، تکليف شنوندگان چيست؟

 

 

پاسخ :

 پاسخ از حضرت آيت الله العظمي حسين مظاهري(دامت بركاته):

اگر آنچه مي گويد، دروغ آشکار نباشد و مخالف با تنزه اهل بيت(عليهم السلام) نباشد و احتمال وقوع آن را بدهد، جايز است.

منبع: خون موعود، علي(مهرداد) آقا شريفيان و عبدالرسول احمديان

 

دسته بندی پرسش ها

 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir