قمه زدن در روزعاشوراچه حکمي دارد واگر کسي نذرکرده باشد،حکم آن چيست؟

پرسش :

 قمه زدن در روزعاشوراچه حکمي دارد واگر کسي نذرکرده باشد،حکم آن چيست؟

 

 

پاسخ :

 مراجع تقليد و پيروان آنها،درباره اين عمل اختلاف نظردارند. عده اي آن را جايز مي دانند و گروه ديگر به دليل تأثير نامطلوبش بر افکار ديگران واين که موجب و هن مذهب مي شود،آن راجايز نمي دانند. حضرت آيت الله خامنه اي در ديدار با جمعي از روحانيان،درآستانه ايام عاشوراي سال1373درباره خرافه زدايي از عزاداري سيدالشهدا فرمود:«قمه زدن هم ازآن کارهاي خلاف است... .اين يک کار غلطي است که عده اي قمه ها را بگيرند.وبه سر خود بزنند وخون بريزند.کجاي اين کار،عزاداري است؟ اين جعلي است،اين از چيزهايي است که از دين نيست.»ايشان همچنين فرموده است: «امروز اين ضرر،بسيار بزرگ وشکننده است ولذا قمه زدن علني وهمراه باتظاهر ،حرام و ممنوع است.»

اگر کسي نذر کرده باشد قمه بزند،چون بايد متعلق نذر از افعال راجح ومستحب يا دست کم مباح باشد. همچنين،با توجه به فتواي حرمت توسط برخي مراجع و با توجه به بازتاب منفي اين کار،چنين نذري از نظر شرعي درست نيست و نبايد بدان عمل کرد؛زيرا از شرايط صحت نذر برخوردار نيست.

منبع:ماهنامه اشارات، شماره128ش

 

دسته بندی پرسش ها

 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir