رفتار دستگاه يزيد با خاندان امام حسين(عليه السلام) پس از واقعه عاشورا چگونه بود؟

پرسش :

 رفتار دستگاه يزيد با خاندان امام حسين(عليه السلام) پس از واقعه عاشورا چگونه بود؟

 

 

پاسخ :

اگر منظور شما دوران اسارت است، به نكات زير اشاره مي كنم :

1.ميان كوفه و شام (از عراق تا سوريه فعلي) 14 منزل يا موقف بود، كه اهل بيت را در حال اسارت از آنها عبور دادند. سرهاي 78 نفر از شهدا نيز بين قبايل تقسيم شد و هر قبيله چند سر را حمل مي كرد.(1) هدف يزيد از گرداندن اهل بيت در شهرها، براي ترساندن مردم و جلوگيري از شورش بود، اما حضرت زينب( و امام سجاد( با خطبه هايي كه در منزلهاي مختلف و براي مردم شهرها ايراد مي كردند، مردم را دربارة آنچه روي داده بود آگاه مي كردند و از تحريف واقعيت جلوگيري مي كردند. حتي خطبة امام سجاد( در شام بقدري تأثير گذار بود كه يزيد تصميم به قتل ايشان گرفت، اما با دخالت حضرت زينب(سلام الله عليها) از اين كار منصرف شد. و از سال بعد شورشهاي فراوان در سرتاسر جهان اسلام روي داد، كه از دلايل ضعف و سقوط بني اميه است.

2.اصولاً اسير گرفتن مسلمان بويژه اسير كردن زن مسلمان طبق قوانين اسلام جايز نيست، و اين كار يزيد نقض قوانين اسلام بود.

3.تعداد اين افراد مختلف نقل شده، اما گويا 8 مرد و 17 زن بوده اند كه به ترتيب به كوفه و سپس شام منتقل شدند و از آنجا به مدينه برگشت داده شدند،كه بيشتر آنان از بني هاشم بودند. و كسانيكه از خانوادة شهدا و غير بني هاشم بودند بيشترشان با وساطت بستگان خود از اسارت رها شدند و در كوفه ماندند. در ميان اسراء امام سجاد(عليه السلام) ، امام باقر(عليه السلام) ، حضرت زينب(سلام الله عليها) و 5 دختر ديگر اميرمؤمنان(عليه السلام) و ... حضور داشتند.(2) بنابر نقل تاريخ دستهاي امام سجاد( را با زنجير به گردن ايشان بسته بودند و از آن خون جاري بوده است.

4.سخت ترين مرحله براي كاروان اسراء گويا شام بوده است، در شام شهر را آذين بستند و اهل بيت(عليهم السلام) را از كوچه ها و بازار عبور دادند و مردم در حاليكه آنان با زنجير، غل و طناب بسته بودند شادي مي كردند، بعد از تمام شدن مجلس شادي كه در كاخ يزيد صورت گرفت، اهل بيت را سه روز در خرابه اي بي سقف جا دادند كه به خرابة شام معروف شد.

5.اسراء به هنگام بازگشت در 20 صفر، چهل روز پس از حادثه ـ همان سال يا سال بعد ـ به كربلا بازگشتند و پس از آن به مدينه بازگشتند.

6.از جمله منابع بسيار خوب دربارة حوادث بعد از عاشورا، كتاب زندگاني علي بن حسين(عليهما السلام) ، تأليف استاد دكتر سيد جعفر شهيدي است، كه ضمن بررسي زندگاني امام چهارم(عليه السلام) به وقايع دوران اسارت نيز پرداخته است.

پي نوشتها:

1.فرهنگ عاشورا، جواد محدثي،ص35

2.همان، ص53

www. eporsesh.com

 

دسته بندی پرسش ها

 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir