چرا در زيارت عاشورا هنگامي كه مي خوانيم« السلام علي الحسين و علي علي بن الحسين و علي اولاد الحسين و علي اصحاب الحسين »چرا به طور مشخص و ويژه به ابوالفضل عباس هم سلام نمي فرستيم. با توجه به نقش مهمي كه ايشان در حادثه كربلا داشته اند چرا ايشان را هم در كنا

پرسش :

 چرا در زيارت عاشورا هنگامي كه مي خوانيم« السلام علي الحسين و علي علي بن الحسين و علي اولاد الحسين و علي اصحاب الحسين »چرا به طور مشخص و ويژه به ابوالفضل عباس هم سلام نمي فرستيم. با توجه به نقش مهمي كه ايشان در حادثه كربلا داشته اند چرا ايشان را هم در كنار ساير اصحاب امام حسين ياد مي كنيم.

 

 

پاسخ :

 زيارت عاشورا دو گونه است. يكي زيارت عاشورايي كه در ميان مردم معروف است و ديگري زيارت عاشورايي كه در ميان مردم معروف نيست. ثواب هر دو زيارت يكي است و در زيارت عاشوراي غير معروف، يكصد لعن و يكصد سلام نيست ولي زيارت عاشوراي معروف يكصد لعن و يكصد سلام دارد. در زيارت عاشوراي غير معروف به حضرت ابوالفضل العباس(ع) هم سلام داده مي شود. در اين زيارت آمده است «السلام علي الحسين بن علي الشهيد، السلام علي علي بن الحسين الشهيد، السلام علي العباس بن اميرالمؤمنين الشهيد، السلام علي الشهداء من ولد اميرالمؤمنين» بنابراين اگر كسي بخواهد ابوالفضل را هم در زيارت عاشورا ياد كند، مي تواند زيارت عاشوراي دوم را بخواند.

جواب ديگري نيز مي توان گفت و آن اين است كه در زيارت عاشوراي معروف نظر اصلي زيارت كننده حضرت امام حسين(ع) است و براي همين از ديگران به عنوان مستقل ياد نمي شود و علت اين كه از امام سجاد(ع) نام برده شده اين است كه آن حضرت امام است و ذكر او براي زائر ضرورت دارد وگرنه هدف اصلي زائر خود امام حسين(ع) است. پس ضرورت ندارد كه در اين زيارت همه را ذكر كنيم.

جواب ديگر هم اين است كه حضرت ابوالفضل(ع) داراي مقام ممتاز و بسيار والاست و براي همين بايد او را مستقلا مورد نظر قرار داد و زيارت كرد و بر اين اساس، كلمه اصحاب در زيارت عاشورا شامل حضرت عباس(ع) نيست بلكه مراد از اصحاب، ياران ديگر امام حسين(ع) است. بنابراين عدم ذكر ابوالفضل العباس در آن زيارت به خاطر عظمت مقام اوست تا به طور مستقل زيارت شود.

www.eporsesh.com

 

دسته بندی پرسش ها

 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir